PRIMA 2015 » Organisation

Organisation

General Chairs

Program Chairs

  • Qingliang Chen (Jinan University, Guangzhou, China)
  • Paolo Torroni (Università di Bologna, Italy)
  • Serena Villata (INRIA Sophia Antipolis, France)

Workshop Chairs

  • Matteo Baldoni (Università di Torino, Italy)
  • Mohammad Namazi (University of Wollongong, Australia)

Tutorial Chair

  • Cristina Baroglio (Università di Torino, Italy)

Organisation / Administration Chairs

  • Enrico Denti (Università di Bologna, Italy)
  • Marco Prandini (Università di Bologna, Italy)

Web Chair


Programme Committees

Senior Programme Committee

  • Bo An (Nanyang Technological University, Singapore)
  • Tina Balke (Dassault Systèmes/Quintiq, The Netherlands)
  • Rafael Bordini (Pontifica Universidade Católica do Rio Grande do Sul, Brazil)
  • Hoa Khanh Dam (University of Wollongong, Australia)
  • Mehdi Dastani (University of Utrecht, The Netherlands)
  • Paul Davidsson (Malmö University, Sweden)
  • Yves Demazeau (Laboratoire d'Informatique de Grenoble, CNRS, France)
  • Frank Dignum (University of Utrecht, The Netherlands)
  • Rino Falcone (Institute of Cognitive Sciences and Technologies, CNR, Italy)
  • Guido Governatori (NICTA, Australia)
  • Katsutoshi Hirayama (Kobe University, Japan)
  • Takayuki Ito (Nagoya Institute of Technology, Japan)
  • Nicolas Maudet (Université Paris 6, France)
  • Zhi Jin (Peking University, China)
  • Julian Padget (University of Bath, United Kingdom)
  • David Pynadath (University of Southern California, United States)
  • Bastin Tony Roy Savarimuthu (University of Otago, New Zealand)
  • Karl Tuyls (University of Liverpool, United Kingdom)
  • Harko Verhagen (Stockholm University/KTH, Sweden)
  • Bo Yang (Jilin University, China)
  • Makoto Yokoo (Kyushu University, Japan)
  • Jie Zhang (Nanyang Technological University, Singapore)

Programme Committee

  • Thomas Agotnes
  • Stéphane Airiau
  • Huib Aldewereld
  • Natasha Alechina
  • Leila Amgoud
  • Giulia Andrighetto
  • Grigoris Antoniou
  • Alexander Artikis
  • Guillaume Aucher
  • Fatma Basak Aydemir
  • Ana L.C. Bazzan
  • Francesco Belardinelli
  • Salem Benferhat
  • Jamal Bentahar
  • Floris Bex
  • Pierre Bisquert
  • Olivier Boissier
  • Elise Bonzon
  • Vicent Botti
  • Felix Brandt
  • Daniela Briola
  • Nils Bulling
  • Dídac Busquets
  • Elena Cabrio
  • Patrice Caire
  • Cristiano Castelfranchi
  • Marc Cavazza
  • Marcello Ceci
  • Federico Cerutti
  • Yin Chen
  • Shih-Fen Cheng
  • Amit Chopra
  • Paolo Ciccarese
  • Marco Comerio
  • Massimo Cossentino
  • Stefania Costantini
  • Mathieu D'Aquin
  • Nirmit Desai
  • Marina De Vos
  • Mathijs De Weerdt
  • Isabella Distinto
  • Juergen Dix
  • Sylvie Doutre
  • Jérome Euzenat
  • Xiuyi Fan
  • Catherine Faron-Zuker
  • Michael Fisher
  • Nicoletta Fornara
  • Katsuhide Fujita
  • Naoki Fukuta
  • Simone Gabbriellini
  • Yang Gao
  • Guglielmo Gemignani
  • Vladimir Gorodetsky
  • Davide Grossi
  • Nicola Guarino
  • Akin Gunay
  • James Harland
  • Koen Hindriks
  • Reiko Hishiyama
  • Xiaowei Huang
  • Anthony Hunter
  • Wojciech Jamroga
  • Yichuan Jiang
  • Ozgur Kafali
  • Tony Kakas
  • Shohei Kato
  • Sabrina Kirrane
  • Yasuhiko Kitamura
  • Sebastién Konieczny
  • Bob Kowalski
  • Kazuhiro Kuwabara
  • Jerome Lang
  • Kate Larson
  • Joao Leite
  • Ho-Fung Leung
  • Beishui Liao
  • Churn-Jung Liau
  • Marco Lippi
  • Chanjuan Liu
  • Fenrong Liu
  • Rey-Long Liu
  • Brian Logan
  • Alessio Lomuscio
  • Maite Lopez-Sanchez
  • Emiliano Lorini
  • Marco Luetzenberger
  • Xudong Luo
  • Patrick MacAlpine
  • Samhar Mahmoud
  • Xinjun Mao
  • Elisa Marengo
  • Viviana Mascardi
  • Shigeo Matsubara
  • Toshihiro Matsui
  • Artur Meski
  • John-Jules Meyer
  • Roberto Micalizio
  • Tim Miller
  • Tsunenori Mine
  • Luis Moniz Pereira
  • Marco Montali
  • Pavlos Moraitis
  • Yohei Murakami
  • Yuu Nakajima
  • Hideyuki Nakanishi
  • Timothy Norman
  • Ann Nowé
  • Eugénio Oliveira
  • Nir Oren
  • Sascha Ossowski
  • Fabio Paglieri
  • Maurice Pagnucco
  • Odile Papini
  • Simon Parsons
  • Duy Hoang Pham
  • Axel Polleres
  • Enrico Pontelli
  • Henry Prakken
  • Weronika Radziszewska
  • Franco Raimondi
  • Gopal Ramchurn
  • Alessandro Ricci
  • Regis Riveret
  • Sergi Robles
  • Juan Rodriguez
  • Victor Rodriguez-Doncel
  • Francesca Rossi
  • Antonino Rotolo
  • Ji Ruan
  • Yuko Sakurai
  • Francesco Santini
  • Ken Satoh
  • Luigi Sauro
  • Claudia Schulz
  • Francois Schwarzentruber
  • Sandip Sen
  • Luciano Serafini
  • Yuping Shen
  • Zhongzhi Shi
  • Carles Sierra
  • Marija Slavkovik
  • Leon Sterling
  • Alina Strachocka
  • Kaile Su
  • Valentina Tamma
  • Yuqing Tang
  • Michael Thielscher
  • Matthias Thimm
  • Michael Thomazo
  • Xiangrong Tong
  • Francesca Toni
  • Fujio Toriumi
  • Nicolas Troquard
  • Kagan Tumer
  • Luca Tummolini
  • Paolo Turrini
  • Andreea Urzica
  • Leon van der Torre
  • Wiebe Van Der Hoek
  • Wamberto Vasconcelos
  • Matteo Venanzi
  • Maria Esther Vidal
  • Mirko Viroli
  • Toby Walsh
  • Can Wang
  • Chongjun Wang
  • Kewen Wang
  • Wanyuan Wang
  • Zhe Wang
  • Michael Winikoff
  • Brendon J. Woodford
  • Feng Wu
  • Lijun Wu
  • Adam Wyner
  • Pinar Yolum
  • Neil Yorke-Smith
  • Yifeng Zeng
  • Zhiqiang Zhuang